Jak usunąć plamy z ubranek dziecka?

0

Choć mamy i tatusiowie cieszą się na widok swoich pałaszujących maluchów, każdy posiłek może stać się także powodem do zmartwienia. Dzieci, szczególnie te najmniejsze, mają tendencję do wypluwania jedzenia. Nieco starsze pociechy, które zaczynają się uczyć samodzielnego spożywania posiłków także miewają problemy, a trzymanie łyżki z papką okazuje się często bardzo trudnym zadaniem. W efekcie, dziecięce ubranka są nieustannie narażone na liczne zabrudzenia. Części plam niezmiernie trudno się pozbyć, ale kilka prostych domowych sposobów, może zdziałać cuda i uchronić ulubioną bluzeczkę przed wyrzuceniem bądź przerobieniem na kuchenną szmatkę.

Marchewka nie taka straszna....

Za jedne z najbardziej uporczywych plam na dziecięcych ubrankach uważa się te, które powstały w wyniku kontaktu materiału z marchewką. Choć zdrowa i ma mnóstwo witamin, bywa często bezlitosna dla koszulek, bodziaków czy spodenek malucha. Ze starcia z marchewkową papką na ubranku można jednak wyjść zwycięską ręką. Jak to zrobić? Najprostszym sposobem, a jednocześnie skuteczną metodą, jest szybkie zapranie zabrudzonej odzieży w płynie do naczyń z wodą. Pomarańczowa plama powinna moczyć się w ten sposób przed około trzy godziny, a w następnej kolejności trafić prosto do prania. Choć wiele mam może się zdziwić, to za skuteczną metodą w usuwaniu zabrudzeń z tego warzywa uchodzi także posmarowanie zabrudzenia masłem, a następnie wypranie ciuszka w płynie do naczyń. Jeśli zdarzy się nam nie zareagować na czas, a plama zdąży wgryźć się w tkaninę, wówczas sensownym ratunkiem może się okazać polanie problematycznego miejsca wodą utlenioną, a następnie potraktowanie go zwykłym szarym mydłem.

Owoce i soczki na bluzce, koszulce i sukience

Równie często, co marchewka, na dziecięcych ubrankach lądują owoce, ich przetwory oraz soczki. Dobre informacje są takie, że zazwyczaj tego typu zabrudzenia są usuwalne, a Twoja pociecha dalej może użytkować bluzeczkę czy dresy. Z większością zabrudzeń po soku czy owocowej papce poradzimy sobie całkiem zwyczajnie – poprzez wrzucenie ubranka do pralki i wypranie ich w detergencie, najlepiej takim, który jest przeznaczony dla maluchów. Jeśli jednak mamy obawy, czy owocowa plama zniknie, działajmy szybko. Świeżo powstałe zabrudzenia namoczmy w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, zaschnięte potraktujmy najlepiej w ten sam sposób, na koniec piorąc je jeszcze w pralce.

Jak poradzić sobie z czekoladą na ubranku?

Choć podawanie dzieciom słodyczy i cukierków nie jest wskazane i z pewnością nie wpływa korzystnie na wyrabianie w nich nawyku sięgania po zdrowe przekąski, od czasu do czasu każdemu zdarza się uraczyć swoją pociechę małym co nieco. Kawałek czekolady może jednak zamiast w buzi malucha skończyć na elemencie odzieży. Jeśli się tak stanie, nie należy panikować. Istnieją sposoby na to, zęby rozprawić się z plama po słodyczach. Najlepiej zaś sięgnąć w takim przypadku po roztwór z szarego mydła oraz wody. Wtarty w miejsce, w którym powstała mało estetyczna plama, szybko usunie zabrudzenie.

Co zrobić ze śladami po trawie?

Jedną z większych zmor wszystkich rodziców pozostają zabrudzenia, które powstały w wyniku kontaktu ubranka z trawą. Po marchewce, to jeden z trudniejszych rodzajów brudu do usunięcia, ale i na niego są sposoby! Zielony kleks na dziecięcej odzieży można przetrzeć alkoholem bądź przygotowanym roztworem wody z amoniakiem. Następnie należy wrzucić ubranko do pralki. Niestety w tym przypadku nie ma gwarancji, że podjęte środki uchronią daną rzecz przed plamą.

Dbając o szafę swojego maluszka nie zapominajmy też o kilku uniwersalnych zasadach. Po pierwsze, reagujmy w porę. Im szybciej zapierzemy czy namoczymy plamę, tym większa szansa na to, że ubranko nadal będzie nieskazitelnie czyste i pozbawione smug, a marchewka czy przecier z owoców nie przenikną w głąb struktury materiału. Po drugie, zawsze miejmy pod ręką płyn do mycia naczyń i szare mydło. Czasem najprostsze rozwiązania okazują się tymi najlepszymi, co pokazaliśmy w naszym małym zestawieniu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl