Porządek w szafie dziecka-jak przechowywać ubrania dziecięce

0

Utrzymanie porządku w dziecięcym pokoiku to temat rzeka, o czym wie każda mama rozbrykanego malucha. Stopień trudności wzrasta jeszcze bardziej, kiedy przychodzi do organizowania przestrzeni na dziecięce ubranka. Jeśli po otworzeniu szafy malucha łapiesz się za głowę, być może garść informacji, które dla Ciebie przygotowaliśmy, pomoże Ci w zaprowadzeniu w niej ładu.

Zarządzanie szafą dziecka, szczególnie jeśli jest jeszcze naprawdę malutkie, rządzi się zupełnie innymi prawami niż to, jakim podlega odzież osób dorosłych. O ubranka dziecięce należy dbać w sposób szczególny i troskliwy – w końcu to one od pierwszych miesięcy mają najczęstszy kontakt z delikatną skórą Twojej pociechy. Organizacja szafy czy dziecięcej komody ma także sprawić, że Tobie samej będzie łatwiej zmieniać bodziaka czy błyskawicznie sięgnąć po czystą parę spodenek.

Meble dla maluszka

Zacznijmy od podstaw, czyli od mebli, w których będziesz przechowywać malutkie koszulki, pajacyki i bluzy. Zazwyczaj jest to po prostu szafa bądź komoda. Dobrze, jeśli rzeczy malucha będziesz układać w osobnym miejscu - jeśli jednak z racji miejsca lub innych powodów musisz chować odzież dziecka razem z innymi ciuchami, pamiętaj, żeby w miarę możliwości odseparować je od pozostałych ubrań, np. umieszczając je na osobnej półce. Jeśli jednak dysponujesz już osobnym meblem, który w całości jest do dyspozycji malucha, zanim umieścisz w nim ubranka, przemyj ją nawilżoną szmatką lub gąbką z niewielką ilością delikatnego detergentu. W przeciwnym przypadku nagromadzony w środku kurz znajdzie się na odzieży Twojego brzdąca, a tego chcemy przecież uniknąć, prawda?

Wypierz, wyprasuj i posegreguj

Przed ułożeniem rzeczy pomyśl o zakupie praktycznych pudełek czy organizerów, które przeznaczysz np. na rajstopy czy skarpetki. Umieszczone w pudełeczku, a nie rzucone luzem, pomogą Ci w utrzymaniu porządku, a wnętrze szafy czy komody będzie się estetyczniej prezentować. Zanim przystąpisz do układania upierz i wyprasuj ciuszki w środkach przeznaczonych do pielęgnacji ubranek dla dziecka. Po wstępnych przygotowaniach, możesz przystąpić do segregacji odzieży malucha. Pogrupowanie ich na sekcje: koszulek, spodenek, rzeczy wizytowych, bluz, pajacyków, itp., będzie dla Ciebie wielkim ułatwieniem i pozwoli Ci szybko zlokalizować rzecz, o którą Ci chodzi.

Układanie z głową

Teraz zastanów się, których ciuchów używasz najczęściej. To właśnie one powinny zostać umieszczone w miejscu najłatwiej dostępnym. Kiedy dziecko pobrudzi papką z marchewki bluzeczkę, będziesz mogła błyskawicznie sięgnąć po kolejną i nie tracić czasu na przeszukiwanie półek. Rzeczy bardziej odświętne oraz te, których używacie stosunkowo rzadko umieść np. na górze szafy bądź w głębi komody. W razie potrzeby sięgniesz po nie, zaś na co dzień nie będą zajmować miejsca, którego będziesz potrzebować na ciuchy, z których korzystacie często. Praktycznym rozwiązaniem może być także pakowanie rzeczy sezonowych do worków próżniowych i chowanie ich na dnie szafy. Próżniowo zapakowane kurteczki czy letnie ubranka nie będą się kurzyć i brudzić i spokojnie poczekają na zmianę pory roku.

Rób okresowe “czystki" w szafie

Jeśli chcesz zadbać o porządek, urządzaj regularne przeglądy dziecięcej szafy. Twoje dziecko szybko rośnie i równie szybko wyrasta ze swoich ciuszków. Szczególnie w początkowej fazie życia Twoje dziecko będzie błyskawicznie zmieniało rozmiar ubranek na większy. Trzymanie przymałych bluzeczek w szafie czy komodzie nie będzie Ci do niczego potrzebne – warto więc na bieżąco usuwać je. Zawsze możesz je przeznaczyć na ściereczki, oddać bliskiej osobie, sprzedać bądź zawieźć do punktu zbiórki odzieży dla osób w potrzebie. Jeśli Wam dobrze służyły, tym lepiej. Niech teraz przydadzą się komuś innemu.

Zachowaj umiar!

O porządek zadbasz też lepiej, jeśli Twoje dziecko nie będzie miało 20 podobnych koszulek czy spodenek. Zasada umiaru sprawdzi się dobrze także w przypadku garderoby Twojego malucha. Nie kupuj mu nadmiernie dużej ilości ubrań - zadbaj o te, które już macie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl